Kéretik majd a végén nem röhögni, de tényleg ez a helyi csoda, mindjárt leírom a receptet. Ne várjunk flódnit vagy zserbót, ez nem ejrópa, és azon se lepődjünk meg, hogy eredetileg egy orosz balettáncosról, Anna Pavlováról van elnevezve. Igen, nekünk legalább a dobostorta egy Dobos nevű magyar cukrászról, de hát ide ez jutott, ennek is örülni kell.
Ne kerteljünk, sült tojáshab. Tetején tejszín és gyümölcsök, de akkor is csak ennyi. A karib világban merengue néven fut valami nagyon hasonló és ott legalább nem gondolják azt, hogy ez a nemzeti süti, de hát a kiwi arra büszke, amije van, ez meg van. Hosszas, soha véget nem érő vita zajlik arról, hogy Ausztráliában vagy Új-Zélandon készített ilyet először a művésznő, pacifik turnéjának dicső emléke azért megmaradt. Jelenleg úgy tűnik, hogy izélandé az elsőbbség, de nincs kétségem, hogy pár év múlva Ausztrál tudósok valami kőzetrétegből kimutatják, hogy mégis övék az elsőbbség. A művésznő 1926-ban lépett fel a szigeten, az első dokumentált pavlova recept egy ’29-es New Zealand Dairy Annual magazinban jelent meg, az Otago Egyetem kutatója szerint, úgyhogy az Ausztrálok mehetnek a sunyiba.
Maga a recept nagyjából annyi, hogy kemény habbá kell felverni a cukros tojásfehérjét, kiönteni tepszibe és megsütni lassan. Ha kész, tehát kemény kérge van, de belül puha, akkor a tetejére tejszínhabot kell kenni, gyümölcsöket rászórni és kész. Gyakorlatilag a rákóczi-túrós csak tészta és túrós nélkül.
Kétségtelenül nincs meg benne a flódni komplexitása vagy az eredeti Sacher megbízhatósága, viszont házi körülmények között kiválóan reprodukálható.
.
Hát kérem én nagyon szeretem, mégha oly egyszerű is. De itt kifejezetten ausztrálnak tartják… :)))
Engem egy kicsit túlméretezett habcsókra emlékeztet 😉
Egy kicsi különbség van egyébként a pavlova meg a meringue között, az előbbibe szokás ecetet tenni, mig a meringue csak fehérje meg cukor.
Viszont le a kalappal meg minden, én már az olvasásától rosszul voltam (a második képről nem is beszélve) 🙂
eFi, a habcsók belül is kemény 🙂
Én csak a karibi meringue-ről tudok, beházasodási alapon nyert infókkal, ecetről szó se volt. Persze lehet, hogy Castro alatt ecet se nagyon volt, sok egyéb mellett.
Nem lehet rossz ez a tojástorta, de hát, hogy is mondjam, nem egy bejgli 🙂
amúgy meg kifejezetten tetszik, hogy az Otago egyetemen van olyan, aki azt kutatja, hogy a tojáshab eredetileg NZ vagy OZ-e 🙂
Pappa, a második számú versenyzőt te készítetted?
Amúgy ez is az a kategória, amit meg nem ennék, hacsak engem meg nem esz.
És az miaz, gránátalma a tetején?
nem, egyiket sem én. Én nem tudok sütni csak pizzát. Lopkodtam a képeket a netről.
ja, és gránátalma!
Haha, ez az íreknél is menő – imádják amúgy is a cukros izéket, ezt is,akár meringue, akár pavlova formájában kerül eléjük. Lényeg, legyen a belseje kicsit még rágós, ragadós (ezért kell bele némi ecet), legyen rajta baromi sok tejszínhab, és rengeteg eper, s néhány kiwiszelet is, hogy lássék, honnan való. Kedvenc receptemben (NZ, naná) még őrölt mogyorót is raknak a habba. Ha már lúd… Utána órákig képtelenség mást enni.
„s néhány kiwiszelet is, hogy lássék, honnan való.”
Moni, ez alatt mit ertesz? Olaszországot, ahol a világ legnagyobb mennyiségű kiwigyümölcse terem, vagy Kinát, ahonnan eredetileg származik, vagy Új Zélandot, aki a nevet adta neki (kiwifruit)? :)))
Csak hülyülök, ne vedd komolyan.
🙂 Mondjuk, így olimpia idején még külön apropója is lenne a Chinese gooseberry pavlovára szeletelésének (ki vagyok ám művelve, látod?) Amúgy itt is megterem a kiwi – mondhatjuk, kis túlzással. Aprócskább termésekkel, mesélték. Megmutatta a növényt a gazda, üvegházban nevelte poénból. Honnan szerezte, magról nevelte, vagy miről, nem tudom…
De az első képen lévő, pavlovára szórt gumicukrok azért szíven ütöttek. Ammá túlzás, és ellenkezik a „hagyományokkal”.
Igazan nem a miatti feltekenysegembol, hogy a szomszedok elhappoltak a jogtulajdont, de szerintem ez ocsmany, es biztosan annyira emelyito, hogy egy falat pavlova-ket liter viz a fogyasztoi elmeny. Bottal nem nyulnek hozza, a masodik ugy nez ki, mintha mar atjarta volna a szalmonella is.
Amugy ez kimondottan teli suti? Vagy mit akarnak ezzel az ozzik ezen a meleg eghajlaton?
mondom, a karibinánban is menő ez a tojáshab, legalábbis kubában biztos, na ott meg nem nagy divat a jágszekrény, meleg meg van doszt. Szóval fogalmam sincs 🙂