Az avokádóról írtam már korábban, de most újra kénytelen vagyok, az ezerarcú gyümölcsöt újabb kiváló oldaláról ismerhetjük meg.
Az avokádó számos ásványi anyagot, nyomelemet és vitamint tartalmaz, és elképesztő mennyiségű zsírt, amelytől igen tápláló jószágként gondolunk rá. Nem egy fogyókúrás kaja, de nem is azért esszük. Az a rengeteg zsír kinyerhető belőle, egyszerű hidegsajtolás útján, amit szerencsére dolgos kezek elvégeznek helyettünk.
Itt, ahol az avokádó kiválóan érzi magát, hatalmas ültetvényeken nőddögél, van bőven sajtolható alapanyag, úgyhogy az olaj sem elképesztően drága, bár kétségtelen, hogy becsületes minőséget kb. az oliva duplája körül kapunk. Az olaj ugyanolyan csodálatos természeti tünemény, mint az avokádó maga, számos kiváló tulajdonsága van, amelyek közül némelyik egyedülálló.
Az első és legfontosabb, amit tudnunk kell róla, hogy tele van mindenféle hasznos vitaminnal meg ásványi anyaggal, nagyon egészséges a zabálása, literszám, az egyik legegészségesebb olaj. Nyugodtan használhatjuk salátákba, süthetünk, főzetünk vele, megkenehtjük vele a nyikorgó zsanérokat is. Rengeteg telítetlen zsírsavat tartalmaz, amelyek segítenek megelőzni az érrendszeri és a daganatos betegségeket, tele van A, D, E-vitaminokkal és egy béta-szitoszterol nevű anyaggal, amely segít szinten tartani a szervezet hormonháztartását, és emelett prosztatabántalmakra is ajánlják. Fentiek mellett kiváló bőrápoló hatású, a száraz bőrt rendbehozza szépen, használják is minőségibb kozmetikumokban. (meg afrodiziákum is)
Különlegessége az avokádó olajnak, hogy nagyon magas a hőtűrő képessége (smoke point), meglepően magas hőfokra lehet hevíteni anélkül, hogy füstölni kezdene, ezért sok helyen használják a gasztronómiában, amikor nagyon magas hőfokon sütnek-főznek. Házi körülmények között a barbira és serpenyőbe való leginkább, kiváló sztékek, halak készülhetnek vele, anélkül, hogy az égett olaj íze elrontaná a nyersanyag saját ízét.
Ugyan csodaszép, élénkzöld színe van, de ezt hőkezelés során elveszti, úgyhogy nem lesz zöld a rántotta és a szték, vagy, ha igen, nem az olajtól. Minden olyan helyen verhetetlen, ahol a hús belsejét nem akarjuk átsütni, csak egy kérget sütünk kívülre gyorsan, ami benn tartja a szaftot nekünk és ez az olaj a halak-húsok saját ízét kihangsúlyozza, erősíti. Persze salátákon megmarad a zöld szín és nagyon jól is mutat, ott az olaj saját íze színesíti a többi összetevőét.
Fentiek mellett pofátlanul finom is, kellemes visszafogott íze van, nem olyan, mint a karakteres főzőolivák, amelyek isteni illattal árasztják el a lakást, ha aládurrantunk, ráadásul hevítve is visszafogott marad. Nyersen van benne valami kellemes avokádószerű aroma, ez majdnem teljesen semlegesre halványul a melegben. Nyugodtan próbáljunk ki vele olyan kajákat, mint a Pan Catalan, vagy kövessük a Cuisine tanácsait.
Sose vásároljunk szőkített, hőkezelt, vegyileg kezelt avokádóolajat, maradjunk a hidegen sajtoltnál. Szerte a világon lehet kapni mindenféle ezoterikus izékben, kis fiolákban ilyen olajat masszázsolajnak, aromaterápiához és fényevéshez, ha az olaj nem zöld – menekülj, de meg semmi esetre se edd, a sárgás-barnás löttyök biztos nem tiszta cuccok. Öt literes kiszerelést se vegyünk, mert a felbontott üvegben kb. 3 hónap után romlik meg az olaj, ellenben hűteni nem szabad, mert pelyhes krisztályok válnak ki benne és rusnya lesz, ezért is van sötét üvegben és ezért kell sötét, hűvös helyen tartani.
Mint minden kiválóságból, ebből is van legkiválóbb, a spray kiszerelésű és a normál mellett, amely remekül működik a barbin, van extrafinom, prémium változat is, amely csak a Bay of Plenty környékén termesztett avokádók olajának legjava. A Grove kizárólag Új-Zélandon termesztett gyümölcsöt használ és a tiszta avokádóolaj mellett aromákkal gazdagított változatokat is készít, például az avokádóhoz remekül passzoló lime (salátákba és seafoodhoz), fokhagyma (sült zöldségek alá és marináláshoz) és horopito (natív borsféle (Bush Pepper) vörös húsokhoz és tésztákhoz). Utóbbi változak kiváló ajándékötlet, egy kis sürített Új-Zéland.
Juheeej, de orulok hogy bejott. 🙂
Csirke pacolashoz is kivalo, nagyon jo kis texturat es izt ad a husnak.
Irigy:)
Itten csak tecsoban lehet 150-ért szép egész gyümölcsöt kapni, az olaj sajnos várat magára.
Milyen jó is lenne a Salsa Budapesto-Mexicanensis avokádóolajjal, apróra vágott korianderlevéllel:)
A korianderre is vadászni kell, egy félcsomag petrezselyemnyi adagot 500 pénzért mérnek:(
Reklám: reggelire egész avokádót eszem kikanalazás utján, egyebekben vaj, és hasonló kenceficék helyett is ezt alkalmazom.
jól teszed, jól teszed. amúgy is a legjobb kirándulóskaja, egyben viszed, célnál kened, a nem megevős részek meg elbomlanak szépen vagy avokádófa lesz belőlük.
Aranyáron mérik errefelé. Így inkább maradok a fokhagymás kencénél.
SALSA MEXICANO- BUDAPESTIENSIS
1/2 kg paradicsom
1/2 kg fehér paprika
1 avokádó
1 csokor korianderlevél (silantro)
balzsamecet
olívaolaj
1 nagy fehér édeshagyma
Tabasco
1 lime
só
Fenti sorrendben, apróra vág, (hogy ropogós maradjon)kever, 3 órát pihentet alufólia alatt.
30 centis kukoricalepény (tortilla) beenne kell lenni az őrölt tojáshéjnak, ha nincs, pitatészta is jó, török 10-et ad 500-ért.
Bármely hús apróra vágva olívában, sztéksütőn vöröshagymaágyon puhára süt.
Salsa + forró husi hagymájával tésztára terít, olvasztható sajtot ráreszel, kevés tejföllel meghint, tészta egyik végét borítékra hajt, rá merőlegesen összeteker, táplálkozik.
Salsa levét higítás nélkül megisz. Egészséges, elixírszuszpenzió.
Lehelen alapból, Culinárisban meglepő módon nincs avkádóolaj:(
Marad az asylum > NZ