A polkapötty kifejezés igazándiból a mindenféle pöttyös textiliák jelölésére szolgált, a polkadot mintázatban a pöttyök nem szükségképpen egyforma méretűek, színűek vagy elrendezésűek.
Maga a kifejezés nem újkeletű, első említése 1873-ban történt egy divatmagazinban, aztán nem sokkal később, a polka nevű tánc népszerűségének köszönhetően, bevonult a köztudatba. Ma már mindenféle pöttyös gúnyát hajlamosak polkapöttyösnek hívni. A vidám, színes, pöttys minta mellett a Polkadots ma már brandnév is, a kiwik válasza az ausztrál, The Wiggles nevű gyerekszórakoztató társulat létezésére.
A The Wiggles 1991-ben született, négy ovóbácsi együttműködésével, akik zenével és jelmezbentáncolással gondolták a kölköket szórakoztatni, egyben szüleikből némi pénzt kicsiholni. Ez annyira jól sikerült, hogy a kölkök azóta is meg vannak őrülve értük, lassan húsz éve. Mindenféle vicces karakterekkel bővültek, a poliptól a jófej kalózig, annyi dévédét és cédét adnak el, amennyit nem szégyellnek és tényleg jók is.
A Polkadots nagyon hasonló körülmények között született, csak éppen itt Új-Zélandon, ahol egy ovónéni és frissanyuka barátai álltak össze énekelni meg ugrálni a gyerekeknek. Gyorsan népszerűek is lettek és kis is adtak egy dévédét, amit a kedves szülők szétkapkodtak. Nej akasztott valahol koncertjegyeket az előadásukra, úgyhogy elmentünk élőben is megnézni őket, hátha most még jobb lesz, mint a hétszáznegyven alkalommal megtekintett videón. Az egész koncepció persze nem új, dalolva oktassuk a büdös kölköket, lehetőleg erőszakmentesen, működik is.Most éppen valami iskolák közötti programban nyomulnak és az egészséges táplálkozást népszerűsítik.
A koncert tényleg klassz volt, a gyerekek ugrándoztak, a nénik énekeltek meg táncoltak, szóval volt minden, a gyerekről azóta se lehet lerobbantani a Polkadotsos pólóját. Személyes véleményem, hogy annak ellenére, hogy a gyerekek szeretik, a zene, a koreográfia, mind frankón meg van csinálva, az egész a kanyarban sincs a Bors Nénihez, (jó, Dayka Margit játszotta és Nemes Nagy Ágnes írta) de talán a mostani kölköket nem kötné le annyira, vagy fene tudja. Azért ezerszer inkább Polkadots, mint dragonballZ. Akinek van kisgyereke az menjen és nézze meg, jó.
Mán csak az hiányzik, hogy bezzeg a mi időnkben 🙂
Amúgy Magyarországon is van némi frissülés, jelesül az Alma Együttes, akik eléggé bolodok, és jók, igaz, hogy ők leginkább a mi gyerekkorunk versmegzenésítésivel operálnak – az mán bejött és a kedves szülők is bírják énekölni.